Jaka jest kondycja psychiczna pracowników w Polsce? Raport
Liczba dni absencji chorobowej, związanych z zaburzeniami psychicznymi, dramatycznie wzrasta: z 14 mln dni w 2012 do 19,5 mln w 2018 roku – to wzrost o blisko 40 proc. Biorąc pod uwagę powody absencji, na przykład wśród pacjentów Medicover, nieobecność w pracy związana z problemami ze zdrowiem psychicznym w największym stopniu była wynikiem reakcji na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne (46 proc.), epizod depresyjny (26 proc.), zaburzenia lękowe (17 proc.).
Polskich pracowników cechuje wyjątkowo wysoki poziom codziennego stresu. Ten z kolei wpływa na szereg niekorzystnych zjawisk, których konsekwencje dotykają również pracodawców: spadek efektywności i kreatywności pracownika, niższa jakość obsługi klienta, spadek tempa uczenia się czy gotowości do podejmowania nowych zadań.
– Problemy, związane ze zdrowiem psychicznym, to coraz ważniejsze wyzwanie dla samych pacjentów i ich rodzin, ale również otoczenia – w tym środowiska pracy – mówi prof. dr hab. n. med. Bożena Walewska-Zielecka, dyrektor medyczny Medicover – Ambicją Medicover jest dostarczanie kompleksowej opieki – zarówno w zakresie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Dlatego z myślą o pacjentach, ale również ich pracodawcach, zapewniamy pomoc w postaci wizyt i konsultacji u psychologów i psychiatrów, a nawet interwencji kryzysowych – np. aranżowanych w trybie pilnym wizyt specjalistów w firmach.
– Chcemy pokazać, jak pracownicy działają pod wpływem silnych, negatywnych emocji, jakie są skutki stresu oraz jakie działania w miejscu pracy mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne pracowników. Temat jest palący, bo obecnie szacuje się, że ponad połowa absencji w pracy jest pochodną problemów związanych ze stresem – mówi Małgorzata Czernecka, Prezes zarządu Human Power.
Na pogłębiający się stan, związany z problemami psychicznymi pracowników, reagują instytucje międzynarodowe. W 2022 roku zacznie obowiązywać nowa klasyfikacja chorób Światowej Organizacji Zdrowia. Znajdą się w niej zapisy pozwalające lekarzom diagnozować wypalenie zawodowe (rozumiane jako poczucie obniżenia energii lub wyczerpania, zmniejszenie skuteczności zawodowej czy odczuwanie negatywnych emocji związanych z pracą), a cierpiącym na nie osobom wystawiać zwolnienia lekarskie.